neděle, ledna 24, 2010

Siroty



No řekněte, kolikrát vám může každý říkat, že jste utlačovatelský nepřítel ovládaný předsudky, než to vzdáte a tím nepřítelem se stanete? Tím chci říct, že mužským šovinistickým prasetem se nerodíme, ale stáváme, a stále víc a víc jich dneska vyrábějí ženy samy.
Po dostatečně dlouhé době se jenom převalíte na druhou stranu a smíříte se se skutečností, že jste sexistický, bigotní, necitlivý, hrubý, imbecilní imbecil. Ženy mají pravdu. Vy jste vedle. Na tu myšlenku si zvyknete. A začnete podle toho žít.


A pak to vždycky přijde. Paralýza. Sedím či ležím či cokoliv jiného a najednou mě ovládne pocit, že musím odejít. Že už nemůžu, nedokážu být s ostatními; jsem neschopen se bavit a komunikovat. Nemám sílu sociálně existovat. Musím pryč, sám, do ticha, do jiného světa; z tepla do zimy, ze světla do neproniknutelné tmy, ze dne do tmavé noci. A může za to láska. Nedokážu být bez ní šťastný. Je to ta nejvzácnější substance, od které si podvědomě slibuji, že mé šedivé plovoucí dny naplní zářivými krystaly věčného štěstí. Zamilovat se do lásky je ta nejkrutější diagnóza; nejde už o to, koho milovat, jde o lásku samotnou. O ten pocit. Pyroman procházející se po žhavých uhlících. A tak levituji v prostoru smutné bezvýchodnosti, hledám, čím se utěšit, a usínám s pocitem, že jsem zase nemohl jinak. Jenže vždycky můžu jinak: zůstat, být, nepřestat existovat. A hlavně, vždycky můžu přestat násobit ten pocit momentální ztracenosti, vždy můžu přestat multiplikovat momentální nedostatek lásky, to palčivé bolestivé trýznivé blouznění; jenže v kapse je pořád ještě telefon, který by se přeci měl rozsvítit a rozvibrovat, měl přeci! …

Nic není tak dokonalé jako to, co si dokážeme představit. Nic není tak vzrušujícího jako naše výmysly.

A tak, když o tom teď přemýšlím, symbolicky hraje Together We Will Live Forever. A sousedé jsou podvědomě empatičtí: neruší jejími orgastickými výkřiky; možná je ještě brzy či snad už je příliš pozdě nebo snad dnešek není ten pravý den. Nahoru a dolů, jako na horské dráze. Oni a já, tolik stejné a přece tolik jiné: hrajeme jinou hru stejným způsobem. Sinusoida emočního nedostatku; nic mi nejde na tomhle světě lépe.

„A obarvila jsem si vlasy,“ povídá. Jednou rukou sáhne dozadu, vezme do ní pramínek, podrží mi ho před očima a mne mezi dvěma prsty.
„Jsou teď černý,“ oznamuje.
„Myslela jsem si, že to je bezpečnější,“ povídá, „protože jsi říkal, že mezi blondýnami je nejvíc rakoviny kůže.“

A před očima jsou obrazy z toho krásného a palčivého filmu, který mohl vzniknout vloni i před čtyřiceti lety, a nikdo by nepoznal rozdíl. Bláznovství není cestou k záchraně, je to jen placebo touhy po seberealizaci a lásce.

Zalknutí. Stačí ponechat rovnice a změnit proměnné. Namísto závislosti na sexu závislost na lásce. A k tomu možná pár dalších méně očividných paralel. Je to příběh každého z nás. Nevšedně všední, nadprůměrně průměrný, nečekaně očekávaný, nenormálně normální a obyčejný.

Můžeme si celý život nechat od světa říkat, co jsme zač. Duševně zdraví nebo nemocní. Světci nebo sexuální maniaci. Hrdinové nebo oběti. Můžeme to nechat na dějinách, ať nám povědí, jak dobří nebo špatní jsme.
Můžeme nechat minulost, ať rozhodne o naší budoucnosti.
Anebo se můžeme rozhodnout sami.
A možná je naším úkolem vynalézt něco lepšího.

A ten telefon teď leží v jiném pokoji, v klidném polospánku a povzbuzujícím spojení s nabíječkou. Nesnesl bych, aby tu byl se mnou; chci se ještě na něco těšit. Na lásku. Co jiného?



NP Clint Mansell – Suite 2 (2008 – The Wrestler (OST))

sobota, ledna 09, 2010

Sometimes things simply disappear...



Tolik bílé barvy! Je všude kolem; na zemi i na obloze. Časový posun mi stále ještě nedovolil opustit údolí letargie a otupělosti, do kterého jsem zabloudil; možná je to ale tak, že se mi z komfortní zóny poloprobuzení vůbec nechce. Nechce se mi. Nic. Energie zmizela kamsi pryč, do jiného života někoho jiného, a já jsem tu zůstal ve svém životě sám, unavený, ospalý a podivně spokojený.

Takže zas a znovu. Half Time. Co taky jiného? Bylo to jen otázkou času, muselo to nastat dříve či později. Bylo to přeci tak jasné. Proč si to člověk nechce přiznat? Ze strachu ze samoty? Z možnosti přijít o blízkost toho druhého? Když se blíží konec, zůstávají už jen primitivní hodnoty, žádné nesmysly o souznění duší a těl. Teplo toho druhého. Možnost v podvečer usnout v místnosti, kde někdo je, kde není tma a bolestivé ticho samoty. Víra v zázrak. Že ten druhý konečně pochopí a prozře a uvěří a změní se. Že od rána vše bude jinak. Že se něco stane, něco, co zachrání zítřek a další dny a měsíce i roky a že vše, po čem člověk toužil a čeho se nedostávalo, se najednou objeví s naprostou samozřejmostí a svatozáří věčnosti.

Vlastně nebylo nic špatně. Nikdy nebývá nic špatně. Jen občas jsou některé věci jinak; jinak je to správné slovo. A moc jinak znamená divergenci budoucích dnů, to nevyhnutelné rozpojení, ke kterému musí dojít, protože cílové destinace jsou na zcela jiných planetách. Ve světle chyb toho druhého probleskují chyby a nedostatky vlastní; být s někým dokonalým znamená nemít sebereflexi. A tak jdeme dál, unaveně zklamaní i rezignovaní, se smutným povzdechem otáčíme kolikátý už to list knihy životních příběhů, lásek i jejich parodií, a tím, že jsme starší, nebortí se nám svět, neboť víme, že i tak jsme žili a budeme žít jen v jeho rozvalinách…

A ze všech těch společných momentů pak zůstanou v paměti ty, které nebyly společné. Protože tak se pozná špatný příběh: chybí mu nadčasové společné okamžiky. A proto to tak muselo být – na tom krásném nečekaném setkání v atmosféře přátelské pospolitosti jsem byl bez Tebe. A bylo to uchvacující a nadčasové – přívlastky jež nemůžeme ani při nejlepší vůli přiřadit našim společným zážitkům. Nadčasovost nikdy nebyla atributem našeho vzájemného bytí a ani nemohla být. Vyčítat lze jen sám sobě tu zaslepenost a touhu zvrátit nezvratitelné, posouvat hranice časoprostorů a převrátit všechny postuláty rovnic společného bytí.

Jakákoli hodnocení jsou zbytečná. Nejde o to, jestli se to povedlo a nepovedlo. Jestli to mohlo jít či nemohlo. Kde byly chyby. Co kdo dělal špatně. Či snad čí je to vina. Není to ničí vina. Je to laissez-faire jednoho osudového příběhu. Plovoucí v prostoru jsem viděl krásnou mimoběžící siluetu, kterou jsem chtěl přitáhnout do své roviny, a tak jsem skočil a držel ji v rukách a snažil se jí nikdy nepustit, a nešlo ani o to, mít snad hodně síly či něčeho takového, šlo jen o to, že mimoběžky vždy zůstanou mimoběžkami, a spatřit ji na chvíli či snad držet a dotýkat se jí je jen projev dočasné nedokonalosti tohoto světa, která umožňuje spojit nespojitelné příslibem zázraku, který se ale nikdy nemůže konat…



NP Radiohead – Nude (2008 – In Rainbows)

(Photos by Petr Klapper, musicserver.cz)